شکل شکل شکل شکل

تحصیل در کانادا

برای بسیاری از علاقه‌مندان تحصیل در خارج از کشور، یکی از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب کشور مقصد، امکان تحصیل و زندگی بدون نیاز به یادگیری زبانی غیر از انگلیسی است.برای کسانی که قصد مهاجرت از طریق تحصیل را دارند نیز مهاجرپذیری دغدغه مهمی است؛ در حال حاضر کانادا و استرالیا شرایط بهتری نسبت به دیگر کشورهای مطرح انگلیسی‌زبان (امریکا و انگلستان) برای دریافت اقامت دائم پس از تحصیل دارند. دیگر ملاک مهم برای انتخاب کشور، هزینه تحصیل است؛ هزینه تحصیل در کانادا نیز کمتر از انگلستان، امریکا و استرالیا است. این موارد باعث شده که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی (و به طور خاص ایرانی)، کانادا را برای تحصیل انتخاب کنند. در این صفحه به ارائه اطلاعات جامعی درباره کشور کانادا، مزایای تحصیل، آموزش عالی، هزینه و شرایط تحصیل در کانادا، ویزای تحصیلی، زندگی دانشجویی، اقامت پس از تحصیل و شرایط و هزینه زندگی در کانادا می‌پردازیم.

درباره کانادا

کانادا با نزدیک به ۱۰ میلیون کیلومتر مربع وسعت (حدود ۶ برابر ایران) دومین کشور بزرگ جهان است. با این حال این کشور تنها حدود ۳۷ میلیون نفر جمعیت دارد که آن را به یکی از کم‌تراکم‌ترین کشورهای جهان تبدیل می‌کند. این کشور از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی امتداد و در جنوب با امریکا مرز مشترک دارد؛ مرزی که طولانی‌ترین مرز میان دو کشور در جهان است. تقسیمات کشوری (سیاسی) کانادا شامل ۱۰ استان (province) و ۳ ناحیه یا سرزمین (territory) است. کانادا را همچنین به ۵ منطقه اصلی به نام‌های کرانه غربی، شمال، مرکز، علفزارها، و منطقه اقیانوس اطلس تقسیم می‌کنند. فرهنگ و جمعیت هر یک از این بخش‌ها متفاوت و نمایانگر تصویری متفاوت از این کشور پهناورند:

تحصیل در کانادا
  • منطقه اطلس (Atlantic): از مجوعه استان‌های نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادور تشکیل شده است. صنایع ماهی‌گیری، کشاورزی، جنگلداری، استخراج معادن و گردشگری از مهم‌ترین فعالیت‌های این منطقه به‌شمار می‌روند.
  • کانادای مرکزی (Central Canada): از مجموعه استان‌های انتاریو و کبک تشکیل شده است. این منطقه پرجمعیت‌ترین ناحیه در کشور کانادا است. استان‌های انتاریو و کبک مجموعاً بیشتر از ۳/۴ کل محصولات کانادا را تولید می‌کنند.
  • منطقه علفزارها (Prairies): از مجموعه استان‌های منیتوبا، سسکچوان و آلبرتا تشکیل گشته‌است. بیشتر زمین‌های این ناحیه صاف و بارور می‌باشند و برای کشاورزی بسیار مناسب هستند. همچنین این زمین‌ها غنی از منابع انرژی می‌باشند. این منطقه از کوه‌های راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان می‌رسد. رشته‌کوه‌های راکی شامل بلندترین قله‌های آمریکای شمالی می‌باشند.
  • کرانه غربی (West Coast): استان بریتیش کلمبیا برای دامنه‌ها و جنگل‌های زیبایش شهرت دارد. صنعت چوب و ماهیگیری این استان برای اقتصاد کشور بسیار مهم هستند. باغ‌داری و صنعت جهانگردی از دیگر فعالیت‌های مهم این استان به شمار می‌آیند.
  • منطقه شمال (North): این منطقه از مجموعه سه ناحیه (قلمرو یا سرزمین) کانادا تشکیل می‌شود. مناطق نورث وست تریتوریز، یوکان و نوناویت تقریباً ۱/۳ زمین‌های کانادا را تشکیل می‌دهد. از منابع مهم این منطقه می‌توان به نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب اشاره کرد.
تحصیل در کانادا _ نقشه کانادا